MUSIKMEMORABILIA

Musikmemorabilia

I november/december kommer vi på Crafoord Auktioner i Stockholm att hålla i en specialauktion på temat Musikmemorabilia. Inlämning pågår och vi söker ABBA-memorabilia, autografer, Beatles, instrument, jukeboxar, guldskivor, konsertaffischer, samlarföremål, merchandise, scenkläder med mera. Om du är intresserad av att lämna in till auktionen kontaktar du Michael Nilzon, gör en onlinevärdering eller kommer förbi vårt kontor i läktarbyggnaden i Täby Park. Välkommen!

MICHAEL NILZON

Specialist – Fotografi, konst, skulptur och samlingar
michael.nilzon@crafoordauktioner.se
Telefon 08 409 438 94

Crafoord Auktioner Stockholm
Täby Park, Läktarbyggnaden, entréplan

Välkommen med din onlinevärdering!

Tidigare såld musikmemorabilia

ABBA, TURE SJÖLANDER, signerad och daterad -77, HC 64/70 samt signerat i blyerts av ABBA-medlemmarna, färgserigrafi.

Såld för 35.700 kr

ABBA, signerad vinyl.

Såld för 70.000 SEK

ABBA, GULDSKIVA
för 700 000 LP
och band “Arrival”
sålda i Sverige 1976.

120.000 kr

JOHN, PAUL, GEORGE & RINGO – THE BEATLES, photographed by Richard Avedon 1967, original poster set of 4, published by The Daily Express, 1968.

Såld för 27.400 kr

THE BEATLES – EUROPAS POPBAND NUMMER ETT, The Official Beatles Fan Club, 1960-tal, telstar, originalaffisch, vintage.

Såld för 8.600 kr

THE ROLLING STONES, autografer av Brian Jones, Keith Richards samt Mick Jagger, Malmö juni 1965, 2 st inramade tavlor.

Sålda för 13.965 kr

Renoveringsobjekt.
Enligt uppgift tenor-gitarr.
Serienummer 109653
Total längd 102 cm.

Såld för 16.999 kr

Längd 100 cm, bredd 33 cm. Originalcase medföljer. Pot code 1972 v 30. PROVENIENS: Enligt uppgift inköpt 1972 Hagströms Musik i Malmö. Sedan dess två ägare. Nuvarande ägare förvärvade gitarren 1978. Sedan dess har gitarren i princip legat orörd i sitt case.

Såld för 23.000 kr