Bokauktion juli

Bokauktion juli
2020-07-24 Frida

Bokauktion juli

Vi presenterar med glädje juli månads bok- och handskriftsauktion. Över 170 rop med höjdpunkter såsom Magnus Körners Skandinaviska Foglar och Däggdjur med handkolorerade litografier från 1800-talets mitt. Selma Lagerlöf är representerad med sin debut Gösta Berlings saga i originalutgåva. Nämnas bör även en trevligt illustrerad bok om luftballongfärder 1783-1814, av C.H. Gibbs-Smith, med 12 kolorerade planscher som var och en beskriver en ballongfärd i det förgångna.

Auktionen bjuder även på ett antal autografer och signerade fotografier av bland annat presidenter och politiker världen över. Här finns ett signerat fotografi av den flerfaldigt Oscarsbelönade skådespelaren Ingrid Bergman. Även Astrid Lindgren och Inger Nilsson, som spelade Pippi Långstrump, finns representerade.

Auktionerna avslutas fredag 31 juli.
Trevlig läsning!