Kvalitetsauktion 6 december

Välkomna till höstens kvalitetsauktion som äger rum lördag 6 december kl. 12.

Visning
Söndag 30 november kl. 12-16
Onsdag 3 december-fredag 5 december kl. 14-19
Lördag 6 december kl. 10-12.

Bilder: Akvarell Jenny Nyström för 'Julklappen' 1901. Vas av Gabriel Argy-Rosseau, 'La danse'. Oljemålning av Waldemar Lorentzon, 'Vinterpastoral'. Taklampa, Poul Henningsen, Kotte. Sengustaviansk ljuskrona. Akvarell/blyerts av Gerda Wegener, sannolikt föreställande Carina Ari. Hängen med kedjor av Vivianna Torun Bülow-Hübe och Wiwen Nilsson. Fat, Almaric Waltèr/Henri Bergé, pâte-de-verre. Oljemålning av Bengt Lindström. Oljemålning av Peter Kronbeck. Två porträtt visande kung Fredrik V och drottning Marie Juliane av Danmark.Dam- och herrarmbandsur, Rolex av guld. Akvarell av Jenny Nyström. Emaljvas av Camille Fauré. 12 tekoppar med fat, Kina, 1700-talet. Hänge, Heinrich Levinger, jugend.

Öppna katalog…

Inlämning pågår!

Våra stora och köpstarka internationella kundkrets är ständigt på jakt efter föremål av hög kvalitet. Vi söker särskilt smycken, kinesiskt porslin och konsthantverk, modern design och klassiska antikviteter såsom ljuskronor och speglar.

Vi gör dagligen hembesök i hela regionen. Vårt kontor är öppet måndag-fredag kl. 13-17. Välkommen att kontakta oss! tel. 046-211 18 70 eller mail@crafoordauktioner.se.

En engagerad skara! Crafoord Auktioners värderingsmän.

Ändringslista 6 december

122. Saknar etui
138. Liten Spricka
294. Två öglor på baksidan ej ursprungliga
296. En fot avvikande
397. Lagning
381. Den större av andra sorteringen
384. Botten med lagning
388. Glasyrmistor under käkarna
413. Mynningen nedslipad.

Slutprislista 15 november

Bilder: Buddha i brons, Hardy Strid collage, Lapponia, Figurin, Spegellampetter BNP, Stolar, Proveniens: Kulturens auditorium, Oscar II, Taburett 1800-tal, Sekretär gustaviansk stil, Klädhängare Adam Hoff och Poul Östergaard, Porträtt 1800-tal, Dahl Jensen, Parfymer Molinard Paris tidigt 1900-tal, Lisa Larson.

Öppna slutprislista…

Vi söker smycken och armbandsur

Efterfrågan är stor på smycken av välkända formgivare såsom Georg Jensen, Wiwen Nilsson, Torun Bülow-Hübe, Lapponia, Van Cleef & Arpels och Cartier samt smycken från jugend- och art décoperioderna. Vi söker också exklusiva armbandsur såsom Patek Philippe, Rolex, Breitling, Omega, Longines mfl.

Välkommen att kontakta Eva Bergnell, tel. 046-211 18 70 eller eva.bergnell@crafoordauktioner.se

Carmoséring Jan Lundgren 12 000 kr, halssmycke Vivianna Torun Bülow Hübe 26 000 kr, carmoséörhängen 16 000 kr, ring Boucher 5 500 kr, brosch art déco 18 000 kr, manschettknappar Wiwen Nilsson 18 000 kr, medaljong jugend 5 000 kr.

Sökes: Kinesiska föremål

Ovanliga kinesiska föremål av hög kvalitet når för närvarande mycket höga priser. Denna Boddhisattva i förgylld, rödmålad och mörkpatinerad brons, Kina Ming, 15/1600-tal, såldes för 120 000 kr.

Välkomna att kontakta oss för inlämning till kommande auktioner! Vi har öppet vardagar kl. 13-17 och gör dagligen hembesök i hela regionen.

Auktion lördag 18 oktober

Nedan finns en länk till slutprislistan för vår senaste auktion. Nästa auktion äger rum lördag 1 november. Välkomna!

Bilder: Figur Lisa Larson, två armlänstolar Alvar Aalto, vas Anders Bruno Liljefors, soffa Carl Malmsten, relief i keramik Lisa Larson, akvarell Lennart Rosensohn, soffa empire, många fina björkmöbler, stolar Oblado Blå Station.

Öppna slutprislista…

Jugend- och Art Déco-föremål

Efterfrågan är mycket stor på smycken och inredningsdetaljer från Jugend- och Art Déco-perioden. Kontakta oss gärna för värdering och inlämning till kommande auktioner! tel. 046-211 18 70 eller mail@crafoordauktioner.se

Skålen med en kameleont som syns på bilden är formgiven av Henri Bergé, signerad A. Walter Nancy och Bergé sc. Den är tillverkad i pâte-de-verre i flera färger under jugendperioden, och kommer att säljas på höstens kvalitetsauktion med ett utrop på 10 000 kr.

Bokauktion 13 september

Nedan finns en länk till slutprislistan för vår fina bokauktion som ägde rum lördag 13 september.

Bilder: Kronblom 10000 kr. Henri Cartier Bresson 'Les Européens' 8500 kr. Haller 'Historia Stirpium Indigenarum Helvetiae inchoata I-III' 14000 kr. Handskrift av Carl Michael Bellman 6500 kr. 'The Pocket Picasso' 15000 kr. 'Man Ray Photographies 1920-34' 10000 kr. Carl Clerck 'Svenska Spindlar' 9500 kr. Palmstruch 'Svensk botanik I-IV' 7500 kr. The shop signs of Peking 1931 32 000 kr. Handskrifter på pergament 13-1400-tal 42 000 kr.

Öppna slutprislista…

Resultat kvalitetsauktionen

I bildspelet visas föremål sålda på vårens kvalitetsauktion 24 maj.

Oljemålning, Georges Moreau de Tours 115 000 kr. Oljemålning Bengt Lindström 46 000 kr. Collier med briljanter 55 000 kr. Terrin i silver Georg Jensen 46 000 kr. Matta Märta Måås-Fjetterström 60 000 kr. Bordspendyl i brons 67 000 kr. Ett par fåtöljer Bruno Mathsson 20 000 kr. Vas Lalique 'Formose' 24 000 kr. Stenbord 46 000 kr. Oljemålning Erik Tryggelin 29 000 kr.

Öppna slutprislista…