Auktion lördag 20 september

Välkomna till auktion lördag 20 september, med visning fredag kl. 14-19 och lördag kl. 10-12.

Bilder: fåtölj Bruno Mathsson, bord ur IKEA:s 1700-tals serie (även ett slagbord), svenskt konstglas ur en stor samling, oljemålning Agda Holst, figur 'Dora' Lisa Larson, pärlcollier, litografi Lennart Jirlow, torrnålsgravyr Gunnar Norrman, en av flera stora oljemålningar med lundamotiv av konstnären Holger Charpentier, seriegrafi Beck & Ljung samt fisk i keramik Sven Wejsfelt Gustavsberg.

Öppna katalog…
Följ auktionen live…

Bokauktion 13 september

Nedan finns en länk till slutprislistan för vår fina bokauktion som ägde rum lördag 13 september.

Bilder: Kronblom 10000 kr. Henri Cartier Bresson 'Les Européens' 8500 kr. Haller 'Historia Stirpium Indigenarum Helvetiae inchoata I-III' 14000 kr. Handskrift av Carl Michael Bellman 6500 kr. 'The Pocket Picasso' 15000 kr. 'Man Ray Photographies 1920-34' 10000 kr. Carl Clerck 'Svenska Spindlar' 9500 kr. Palmstruch 'Svensk botanik I-IV' 7500 kr. The shop signs of Peking 1931 32 000 kr. Handskrifter på pergament 13-1400-tal 42 000 kr.

Öppna slutprislista…

Modern Design

Vår stora och köpstarka internationella kundkrets är ständigt på jakt efter modern formgivning av hög kvalitet.

Vi söker föremål av Hans Wegner, Ole Wanscher, Bruno Mathsson, Carl Malmsten, Hans Hedberg, Stig Lindberg, Wilhelm Kåge, Lisa Larson, Wiwen Nilsson, Torun Bülow-Hübe, Poul Henningsen, Josef Frank, Märta Måås-Fjetterström, Vicke Lindstrand m.fl.

Välkomna att kontakta oss' tel. 046-211 18 70 eller mail@crafoordauktioner.se

Slutpriser 6 september

Nu på lördag håller vi bokauktion, därefter vanlig auktion igen lördag 20 september. Inlämning pågår!

Kinesiska parvaser, ovanliga servisdelar 'Picknick', miniatyrjordglob sk Pocket Globe möjligen Carl Bauer, vas Bernt Friberg Gustavsberg Studio, matservis 'Gunnar' Gustavsberg, herrarmbandsur Omega, skål indopersiskt kulturområde, byrå senbarock, en av många fabriksnya cyklar, samling kartor, matservis 'Blå Eld', byst i alabaster F. Müller.

Öppna slutprislista…

Vi söker smycken och armbandsur

Efterfrågan är stor på smycken av välkända formgivare såsom Georg Jensen, Wiwen Nilsson, Torun Bülow-Hübe, Lapponia, Van Cleef & Arpels och Cartier samt smycken från jugend- och art décoperioderna. Vi söker också exklusiva armbandsur såsom Patek Philippe, Rolex, Breitling, Omega, Longines mfl.

Välkommen att kontakta Eva Bergnell, tel. 046-211 18 51 eller eva.bergnell@crafoordauktioner.se

Carmoséring Jan Lundgren 12 000 kr, halssmycke Vivianna Torun Bülow Hübe 26 000 kr, carmoséörhängen 16 000 kr, ring Boucher 5 500 kr, brosch art déco 18 000 kr, manschettknappar Wiwen Nilsson 18 000 kr, medaljong jugend 5 000 kr.

Sökes: Kinesiska föremål

Ovanliga kinesiska föremål av hög kvalitet når för närvarande mycket höga priser. Dessa två kinesiska vaser med landskapsdekor i färger och kalligrafi såldes för 400 000 kr efter en lång budgivning med många kinesiska intressenter som deltog såväl i salen som per telefon.

Välkomna att kontakta oss för inlämning till kommande auktioner! Vi har öppet vardagar kl. 13-17 och gör dagligen hembesök i hela regionen.

Slutpriser 23 augusti

Vår nästa auktion kommer att äga rum lördag 6 september kl. 12, med visning fredag 6 september kl. 14-19 och lördag kl. 10-12.

Bilder från auktion 23/8: Lisa Larson 'Dora', docka i porslin 'Frozen Charlie' 1800-tal, tekanna Musselmalet Kunglig Dansk, ljusstakar i mässing Sven Erik Högberg, oljemålning med motiv från Rom, smycken med ametister omkring 1900, urna Meissen.

Öppna slutprislista…

Inlämning pågår

Vi har öppet för värdering och inlämning alla vardagar kl. 13-17. Vi gör dagligen hembesök i hela regionen. Välkommen att kontakta oss! tel. 046-211 18 70 eller mail@crafoordauktioner.se. Kontakta oss gärna för att boka ett hembesök!

Vår stora och köpstarka internationella kundkrets är ständigt på jakt efter konst, konsthantverk och möbler av hög kvalitet. Välkommen att kontakta Sydsveriges största auktionshus!

En engagerad skara! Crafoord Auktioners värderingsmän.

Resultat kvalitetsauktionen

I bildspelet visas föremål sålda på vårens kvalitetsauktion 24 maj.

Oljemålning, Georges Moreau de Tours 115 000 kr. Oljemålning Bengt Lindström 46 000 kr. Collier med briljanter 55 000 kr. Terrin i silver Georg Jensen 46 000 kr. Matta Märta Måås-Fjetterström 60 000 kr. Bordspendyl i brons 67 000 kr. Ett par fåtöljer Bruno Mathsson 20 000 kr. Vas Lalique 'Formose' 24 000 kr. Stenbord 46 000 kr. Oljemålning Erik Tryggelin 29 000 kr.

Öppna slutprislista…

Slutprislista Bokauktion 30 november

Henri Cartier-Bresson 'Beautiful Jaipur', ABC Lechbuch für Kaiser Maximilian I (1459-1519), litograferad cykelaffisch, Heliga Birgitta (Revelationes.) Uppenbarelser Romae, 1557 To Kill a Mockingbird, handskrift Sigismund, Abrahami Hinckelmanni Al-Coranus S. Lex Islamitica Muhammedis, en av flera Ian Flemming i första uppgala, foto Josef Ehm.

Öppna slutprislista…