God Jul & Gott Nytt År!

Vi håller stängt 22 december-2 januari.
5 januari öppet kl 13-17.
Från och med 7 januari öppet som vanligt.

Vårsäsongens första auktion äger rum den 17 januari.

Våra stora och köpstarka internationella kundkrets är ständigt på jakt efter föremål av hög kvalitet. Vi söker särskilt smycken, kinesiskt porslin och konsthantverk, modern design och klassiska antikviteter såsom ljuskronor och speglar.

mail@crafoordauktioner.se

Auktion 17 januari

Årets första auktion äger rum lördag 17 januari kl. 12, med visning fredag 16 januari kl. 14-19 och auktionsdagen kl. 10-12. Varmt välkomna!

Bilder: Reklamskyllt 1950-tal, Antikt porträtt, Karta 1500-tal, Kan du inte tala Gustavsberg, MMF, Figurin Hutschenreuther, Vaser ett par Lalique, Större mängd silversmycken, Skål Gallé, Bertel Bertel-Nordström, Handväska Christian Dior, Förtjänstmedalj guld, Camébrosch, Kaare Klint, Jörgen Fogelqvist akvarell.

Inlämning till nästa bokauktion har börjat!

Vi söker omgående bättre boksamlingar och enstaka böcker av hög kvalitet, handskrifter och autografer, intressanta dokument, fotografier och affischer.

Kontakta vår bokexpert Torgny Schunnesson på tel. 070-5844817 eller e-mail torgny@schunnesson.se

Bilder: Kronblom 10000 kr. Henri Cartier Bresson 'Les Européens' 8500 kr. Haller 'Historia Stirpium Indigenarum Helvetiae inchoata I-III' 14000 kr. Handskrift av Carl Michael Bellman 6500 kr. 'The Pocket Picasso' 15000 kr. 'Man Ray Photographies 1920-34' 10000 kr. Carl Clerck 'Svenska Spindlar' 9500 kr. Palmstruch 'Svensk botanik I-IV' 7500 kr. The shop signs of Peking 1931 32 000 kr. Handskrifter på pergament 13-1400-tal 42 000 kr.

Slutpriser höstens kvalitetsauktion

Nedan finns en länk till resultatlistan för kvalitetsauktionen.

Bilder: Akvarell Jenny Nyström för 'Julklappen' 1901, 38 000 kr. Oljemålning av Waldemar Lorentzon, 'Vinterpastoral' 30 000 kr. Taklampa, Poul Henningsen, Kotte 18 000 kr. Sengustaviansk ljuskrona 22 000 kr. Akvarell/blyerts av Gerda Wegener 7 000 kr. Hänge med kedja Wiwen Nilsson 20 000 kr. Fat, Almaric Waltèr/Henri Bergé, pâte-de-verre 28 000 kr. Herrarmbandsur, Rolex av guld 69 900 kr. Hänge, Heinrich Levinger, jugend 7 000 kr. Gustaviansk baljfåtölj 52 000 kr. Skrivbord Nanna Ditzel 28 000 kr.

Öppna slutprislista…

Smycken på kvalitetsauktionen

Vår auktion på lördag innehåller en stor samling smycken av hög kvalitet och spännande formgivare. Vi är särskilt glada över en rad fina jugend- och art décosmycken från bl.a. Österrike och Tjeckoslovakien.

Vi vill också framhålla vackra och ovanliga smycken av t.ex. Torun Bülow-Hübe och Wiwen Nilsson. Bland de moderna smyckena finns även Rey Urban,Theresia Hvorslev,Henning Koppel, Georg Jensen, Jensen & Wedel samt Jaqueline Rabun representerade.

Auktionen innehåller också ett brett utbud av klassiska juveler såsom pärlcollierer, solitärringar stiliga broscher och utsökta antika smycken.

Kontakta Eva Bergnell om du har några frågor om smyckena eller önskar sälja smycken på våra kommande auktioner. tel. 046-211 18 70 eller eva.bergnell@crafoordauktioner.se

Öppna slutprislista…

Slutprislista 15 november

Bilder: Buddha i brons, Hardy Strid collage, Lapponia, Figurin, Spegellampetter BNP, Stolar, Proveniens: Kulturens auditorium, Oscar II, Taburett 1800-tal, Sekretär gustaviansk stil, Klädhängare Adam Hoff och Poul Östergaard, Porträtt 1800-tal, Dahl Jensen, Parfymer Molinard Paris tidigt 1900-tal, Lisa Larson.

Öppna slutprislista…

Vi söker smycken och armbandsur

Efterfrågan är stor på smycken av välkända formgivare såsom Georg Jensen, Wiwen Nilsson, Torun Bülow-Hübe, Lapponia, Van Cleef & Arpels och Cartier samt smycken från jugend- och art décoperioderna. Vi söker också exklusiva armbandsur såsom Patek Philippe, Rolex, Breitling, Omega, Longines mfl.

Välkommen att kontakta Eva Bergnell, tel. 046-211 18 70 eller eva.bergnell@crafoordauktioner.se

Carmoséring Jan Lundgren 12 000 kr, halssmycke Vivianna Torun Bülow Hübe 26 000 kr, carmoséörhängen 16 000 kr, ring Boucher 5 500 kr, brosch art déco 18 000 kr, manschettknappar Wiwen Nilsson 18 000 kr, medaljong jugend 5 000 kr.

Sökes: Kinesiska föremål

Ovanliga kinesiska föremål av hög kvalitet når för närvarande mycket höga priser. Denna Boddhisattva i förgylld, rödmålad och mörkpatinerad brons, Kina Ming, 15/1600-tal, såldes för 120 000 kr.

Välkomna att kontakta oss för inlämning till kommande auktioner! Vi har öppet vardagar kl. 13-17 och gör dagligen hembesök i hela regionen.