Vi besöker Kristianstad 23 oktober

Torsdag 23 oktober besöker Eva Bergnell och Kristina Stjernswärd Kristianstad för att ta emot föremål inför kommande auktioner. Till auktion söker vi konst, antikviteter, modern design, smycken och silver. Välkommen till Quality Grand Hotel, Västra Storgatan 15, kl. 15-18. Det går även bra att boka hembesök.

Välkomna att kontakta Kristina, tel. 0708-35 38 33 eller kristina@widtskofleab.se, eller Eva tel. 046-211 18 51 eller eva.bergnell@crafoordauktioner.se.

Vi besöker Hässleholm 24 oktober

Fredag 24 oktober besöker Magnus Hellberg och Kristina Stjernswärd Hässleholm för att ta emot föremål inför kommande auktioner. Till auktion söker vi konst, antikviteter, modern design, smycken och silver. Välkommen till Statt Hotel, Frykholmsgatan 13, Hässleholm kl. 13-16. Det går även bra att boka hembesök.

Välkomna att kontakta Kristina, tel. 0708-35 38 33 eller kristina@widtskofleab.se, eller Eva tel. 046-211 18 51 eller magnus.hellberg@crafoordauktioner.se.

Auktion lördag 18 oktober

Välkomna till auktion lördag 18 oktober kl. 12, med visning fredag kl. 14-19 och lördag kl. 10-12. Katalogen publiceras onsdag kväll.

Crafoord Auktioner deltar i år i Konstkväll Lund. Som en del av detta arrangemang håller Ronald Sander en guidad visning kl. 10.30. Välkomna!

Bilder: Figur Lisa Larson, två armlänstolar Alvar Aalto, vas Anders Bruno Liljefors, soffa Carl Malmsten, relief i keramik Lisa Larson, akvarell Lennart Rosensohn, soffa empire, många fina björkmöbler, stolar Oblado Blå Station.

Öppna slutprislista…

Jugend- och Art Déco-föremål

Efterfrågan är mycket stor på smycken och inredningsdetaljer från Jugend- och Art Déco-perioden. Kontakta oss gärna för värdering och inlämning till kommande auktioner! tel. 046-211 18 70 eller mail@crafoordauktioner.se

Skålen med en kameleont som syns på bilden är formgiven av Henri Bergé, signerad A. Walter Nancy och Bergé sc. Den är tillverkad i pâte-de-verre i flera färger under jugendperioden, och kommer att säljas på höstens kvalitetsauktion med ett utrop på 10 000 kr.

Vi söker smycken och armbandsur

Efterfrågan är stor på smycken av välkända formgivare såsom Georg Jensen, Wiwen Nilsson, Torun Bülow-Hübe, Lapponia, Van Cleef & Arpels och Cartier samt smycken från jugend- och art décoperioderna. Vi söker också exklusiva armbandsur såsom Patek Philippe, Rolex, Breitling, Omega, Longines mfl.

Välkommen att kontakta Eva Bergnell, tel. 046-211 18 51 eller eva.bergnell@crafoordauktioner.se

Carmoséring Jan Lundgren 12 000 kr, halssmycke Vivianna Torun Bülow Hübe 26 000 kr, carmoséörhängen 16 000 kr, ring Boucher 5 500 kr, brosch art déco 18 000 kr, manschettknappar Wiwen Nilsson 18 000 kr, medaljong jugend 5 000 kr.

Auktion lördag 4 oktober

Nedan finns länk till resultatlistan för vår auktion 4 oktober. Nästa auktion äger rum lördag 18 oktober.

Bil Skoda Fabia TSI 2011 3200 mil 53 000 kr. Golvur R. Barker Liverpool 1700-tal 3000 kr. Charlotte Rönqvist oljemålning 6500 kr. Auguste Henri Fesnau oljemålning motiv från Venedig 1200 kr. Fickur Solid 2000 kr. Oljemålning blomsterstycke 16/1700-tal 5000 kr. Stor samling konstglas Erik Höglund. Karta Cap Verde 1100 kr. Jordglob dr Ernst Friedrich 4500 kr. Vitrinskåp Louis quinze-stil 13000 kr. Gustav Arne oljemålning 1000 kr. Två kinesiska tekoppar 1900 kr. Soffa samt fåtölj Trensum 8500 kr. Collier, armband, ring och örhängen i filigran 13000 kr.

Öppna slutprislista…

Bokauktion 13 september

Nedan finns en länk till slutprislistan för vår fina bokauktion som ägde rum lördag 13 september.

Bilder: Kronblom 10000 kr. Henri Cartier Bresson 'Les Européens' 8500 kr. Haller 'Historia Stirpium Indigenarum Helvetiae inchoata I-III' 14000 kr. Handskrift av Carl Michael Bellman 6500 kr. 'The Pocket Picasso' 15000 kr. 'Man Ray Photographies 1920-34' 10000 kr. Carl Clerck 'Svenska Spindlar' 9500 kr. Palmstruch 'Svensk botanik I-IV' 7500 kr. The shop signs of Peking 1931 32 000 kr. Handskrifter på pergament 13-1400-tal 42 000 kr.

Öppna slutprislista…

Sökes: Kinesiska föremål

Ovanliga kinesiska föremål av hög kvalitet når för närvarande mycket höga priser. Dessa två kinesiska vaser med landskapsdekor i färger och kalligrafi såldes för 400 000 kr efter en lång budgivning med många kinesiska intressenter som deltog såväl i salen som per telefon.

Välkomna att kontakta oss för inlämning till kommande auktioner! Vi har öppet vardagar kl. 13-17 och gör dagligen hembesök i hela regionen.

Resultat kvalitetsauktionen

I bildspelet visas föremål sålda på vårens kvalitetsauktion 24 maj.

Oljemålning, Georges Moreau de Tours 115 000 kr. Oljemålning Bengt Lindström 46 000 kr. Collier med briljanter 55 000 kr. Terrin i silver Georg Jensen 46 000 kr. Matta Märta Måås-Fjetterström 60 000 kr. Bordspendyl i brons 67 000 kr. Ett par fåtöljer Bruno Mathsson 20 000 kr. Vas Lalique 'Formose' 24 000 kr. Stenbord 46 000 kr. Oljemålning Erik Tryggelin 29 000 kr.

Öppna slutprislista…