Slutpriser lördag 9 augusti



Välkommen till säsongens första auktion, lördag 9 augusti kl. 12 med visning fredag kl. 14-19 och auktionsdagen kl. 10-12.
Jörgen Fogelqvist olja, Gunnar Norrman torrnål, fåtölj Carl Malmsten, fåtölj Bruno Mathson, zebra Lisa Larson, Alexandre Fassianos etsning, Krisutsskulptur i snidat trä 17/1800-tal.

Öppna slutprislista…

Inlämning pågår



Vi har öppet för värdering och inlämning alla vardagar kl. 13-17. Vi gör dagligen hembesök i hela regionen. Välkommen att kontakta oss! tel. 046-211 18 70 eller mail@crafoordauktioner.se. Kontakta oss gärna för att boka ett hembesök!

Vår stora och köpstarka internationella kundkrets är ständigt på jakt efter konst, konsthantverk och möbler av hög kvalitet. Välkommen att kontakta Sydsveriges största auktionshus!

En engagerad skara! Crafoord Auktioners värderingsmän.

Bokauktion 13 september



Årets bokauktion på Crafoord Auktioner äger rum lördag 13 september kl. 12, och kommer att bli riktigt intressant för många bokälskare.

Inlämningen är nu slut: för er som funderar på att sälja sällsynta böcker eller boksamlingar, brev och andra handskrifter, foto och grafik mm, går det bra att lämna in till nästa auktion som kommer att äga rum under våren 2015. Kontakta då Torgny Schunnesson via e-mail torgny@schunnesson.com eller tel. 070-58 44 817.

Resultat auktion 7 juni



Länk till resultatlista för vår senaste auktion finns nedan.

Bilder: Tallrikar Arabia Hilkka Liisa Ahola. Figur, Kunglig Dansk, 'Prinsessen og svinedrengen’. Ett par fat med hänklar Kunglig Dansk, musselmalet, helblond, Nr. 1077. Fyra stolar Hans Wegner, W-2, i ek. En av flera fåtöljer Bruno Mathson. Pastellteckning Tora Vega Holmström. Vas Carl Harry Stålhane. Figur 'Charlotta' Lisa Larson. Detalj av handspegel i mässing med porträttminiatyr signerad Renoir, omkr. 1900. Figur utter, Lisa Larson. Skåp och vitrin i jakaranda.

Öppna slutprislista…

Resultat kvalitetsauktionen



I bildspelet visas föremål sålda på vårens kvalitetsauktion 24 maj.

Oljemålning, Georges Moreau de Tours 115 000 kr. Oljemålning Bengt Lindström 46 000 kr. Collier med briljanter 55 000 kr. Terrin i silver Georg Jensen 46 000 kr. Matta Märta Måås-Fjetterström 60 000 kr. Bordspendyl i brons 67 000 kr. Ett par fåtöljer Bruno Mathsson 20 000 kr. Vas Lalique 'Formose' 24 000 kr. Stenbord 46 000 kr. Oljemålning Erik Tryggelin 29 000 kr.

Öppna slutprislista…

Vi söker smycken och armbandsur



Efterfrågan är stor på smycken av välkända formgivare såsom Georg Jensen, Wiwen Nilsson, Torun Bülow-Hübe, Lapponia, Van Cleef & Arpels och Cartier samt smycken från jugend- och art décoperioderna. Vi söker också exklusiva armbandsur såsom Patek Philippe, Rolex, Breitling, Omega, Longines mfl.

Välkommen att kontakta Eva Bergnell, tel. 046-211 18 51 eller eva.bergnell@crafoordauktioner.se

Carmoséring Jan Lundgren 12 000 kr, halssmycke Vivianna Torun Bülow Hübe 26 000 kr, carmoséörhängen 16 000 kr, ring Boucher 5 500 kr, brosch art déco 18 000 kr, manschettknappar Wiwen Nilsson 18 000 kr, medaljong jugend 5 000 kr.

Sökes: Kinesiska föremål



Ovanliga kinesiska föremål av hög kvalitet når för närvarande mycket höga priser. Dessa två kinesiska vaser med landskapsdekor i färger och kalligrafi såldes för 400 000 kr efter en lång budgivning med många kinesiska intressenter som deltog såväl i salen som per telefon.

Välkomna att kontakta oss för inlämning till kommande auktioner! Vi har öppet vardagar kl. 13-17 och gör dagligen hembesök i hela regionen.

Resultat höstens kvalitetsauktion



Vi är glada och stolta över lördagens kvalitetsauktion som bjöd på många höga noteringar! I bildspelet ovan presenteras några av dem:

Böttger-stop Meissen 95 000 kr. Matta 'Josefina' MMF AB 53 000 kr. Skulptur Rafaello Romanelli 100 000 kr. Örhängen Cartier New York 32 000 kr. Olja Einar Jolin 95 000 kr. Olja Karl Plattner 70 000 kr. Armring Wiwen Nilsson 18 000 kr. Ring Wiwen Nilsson 16 000 kr. Figur Tamara Karasavina GFZ 40 000 kr. Kinesiska parvaser 65 000 kr.

Nästa auktion äger rum lördag 14 december kl. 12. Varmt välkomna!

Öppna slutprislista…

Slutprislista Bokauktion 30 november



Henri Cartier-Bresson 'Beautiful Jaipur', ABC Lechbuch für Kaiser Maximilian I (1459-1519), litograferad cykelaffisch, Heliga Birgitta (Revelationes.) Uppenbarelser Romae, 1557 To Kill a Mockingbird, handskrift Sigismund, Abrahami Hinckelmanni Al-Coranus S. Lex Islamitica Muhammedis, en av flera Ian Flemming i första uppgala, foto Josef Ehm.

Öppna slutprislista…

Karel Appel 'Personnage'



Den holländske konstnären Karel Appel målade detta verk, betitlat 'Personnage', 1988. Appel var då 67 år gammal men var fortfarande mycket aktiv. Samma år deltog han i ett samarbete med musiker och dansare inför en uppsättning på operan i Paris, han genomförde en resa till Kina och året därpå utförde han en muralmålning tillsammans med barn i Hiroshima i Japan.

Klubbad för 270000 exkl. provision