Vi besöker Hässleholm 24 oktober

Fredag 24 oktober besöker Magnus Hellberg och Kristina Stjernswärd Hässleholm för att ta emot föremål inför kommande auktioner. Till auktion söker vi konst, antikviteter, modern design, smycken och silver. Välkommen till Statt Hotel, Frykholmsgatan 13, Hässleholm kl. 13-16. Det går även bra att boka hembesök.

Välkomna att kontakta Kristina, tel. 0708-35 38 33 eller kristina@widtskofleab.se, eller Eva tel. 046-211 18 51 eller magnus.hellberg@crafoordauktioner.se.

Vi söker smycken och armbandsur

Efterfrågan är stor på smycken av välkända formgivare såsom Georg Jensen, Wiwen Nilsson, Torun Bülow-Hübe, Lapponia, Van Cleef & Arpels och Cartier samt smycken från jugend- och art décoperioderna. Vi söker också exklusiva armbandsur såsom Patek Philippe, Rolex, Breitling, Omega, Longines mfl.

Välkommen att kontakta Eva Bergnell, tel. 046-211 18 70 eller eva.bergnell@crafoordauktioner.se

Carmoséring Jan Lundgren 12 000 kr, halssmycke Vivianna Torun Bülow Hübe 26 000 kr, carmoséörhängen 16 000 kr, ring Boucher 5 500 kr, brosch art déco 18 000 kr, manschettknappar Wiwen Nilsson 18 000 kr, medaljong jugend 5 000 kr.

Sökes: Kinesiska föremål

Ovanliga kinesiska föremål av hög kvalitet når för närvarande mycket höga priser. Denna Boddhisattva i förgylld, rödmålad och mörkpatinerad brons, Kina Ming, 15/1600-tal, såldes för 120 000 kr.

Välkomna att kontakta oss för inlämning till kommande auktioner! Vi har öppet vardagar kl. 13-17 och gör dagligen hembesök i hela regionen.

Auktion lördag 18 oktober

Nedan finns en länk till slutprislistan för vår senaste auktion. Nästa auktion äger rum lördag 1 november. Välkomna!

Bilder: Figur Lisa Larson, två armlänstolar Alvar Aalto, vas Anders Bruno Liljefors, soffa Carl Malmsten, relief i keramik Lisa Larson, akvarell Lennart Rosensohn, soffa empire, många fina björkmöbler, stolar Oblado Blå Station.

Öppna slutprislista…

Jugend- och Art Déco-föremål

Efterfrågan är mycket stor på smycken och inredningsdetaljer från Jugend- och Art Déco-perioden. Kontakta oss gärna för värdering och inlämning till kommande auktioner! tel. 046-211 18 70 eller mail@crafoordauktioner.se

Skålen med en kameleont som syns på bilden är formgiven av Henri Bergé, signerad A. Walter Nancy och Bergé sc. Den är tillverkad i pâte-de-verre i flera färger under jugendperioden, och kommer att säljas på höstens kvalitetsauktion med ett utrop på 10 000 kr.

Bokauktion 13 september

Nedan finns en länk till slutprislistan för vår fina bokauktion som ägde rum lördag 13 september.

Bilder: Kronblom 10000 kr. Henri Cartier Bresson 'Les Européens' 8500 kr. Haller 'Historia Stirpium Indigenarum Helvetiae inchoata I-III' 14000 kr. Handskrift av Carl Michael Bellman 6500 kr. 'The Pocket Picasso' 15000 kr. 'Man Ray Photographies 1920-34' 10000 kr. Carl Clerck 'Svenska Spindlar' 9500 kr. Palmstruch 'Svensk botanik I-IV' 7500 kr. The shop signs of Peking 1931 32 000 kr. Handskrifter på pergament 13-1400-tal 42 000 kr.

Öppna slutprislista…

Resultat kvalitetsauktionen

I bildspelet visas föremål sålda på vårens kvalitetsauktion 24 maj.

Oljemålning, Georges Moreau de Tours 115 000 kr. Oljemålning Bengt Lindström 46 000 kr. Collier med briljanter 55 000 kr. Terrin i silver Georg Jensen 46 000 kr. Matta Märta Måås-Fjetterström 60 000 kr. Bordspendyl i brons 67 000 kr. Ett par fåtöljer Bruno Mathsson 20 000 kr. Vas Lalique 'Formose' 24 000 kr. Stenbord 46 000 kr. Oljemålning Erik Tryggelin 29 000 kr.

Öppna slutprislista…