Kvalitetsauktion

Lördag 10 juni

Kvalitetsauktion lördag 10 juni
juni 2, 2017 Borja Rodriguez

Lördagens auktion inför en i det närmaste fullsatt auktionssal bjöd på frisk budgivning i såväl salen som online och i telefon. I god ordning bjöd auktionen på höga noteringar varav kan nämnas följande:

  • Märta Måås-Fjetterström. ”Park blågrön”, gobelängteknik. Signerad BN, AB MMF. Komponerad 1957. 278×222 cm, 130 000 kr.
  • Hans Wegner. Matbord, modell AT-314 i teak och ek. Formgivet 1957. Tillverkat av Andreas Tuck. Sabelben med mässingssträvor, 48 000 kr.
  • Brudkrona i förgylld mässing, renässanstyp, Sverige 1700-tal, 30 000 kr.
  • Hans Hedberg, Tvättsvamp. Signerad. Starkeldsfajans med spräcklig glasyr i brunt och rött. Höjd 22 cm. (D), 34 000 kr.
  • Miniatyrvaser från Daum ur en stor samling franskt Art Nouveau-glas, 24 000 kr.
  • Wiwen Nilsson: ett par ljusstakar 34 000 kr, vas 46 000 kr, cocktail-pinnar, 28 000 kr.
  • Armbandsur Heuer, Observer´s watch eller Military. Rund rostfri boett. Urtavla med arabiska siffror, subsekund samt telemetre, 1930-1940-talet, 9 000 kr.
  • Gerhard Wihlborg, ”Potatisplockare”. Signerad och daterad 1925. Olja på duk. 73×66 cm, 30 000 kr.

Länk till slutprislistan!