Auction Saturday January 31st

Our next auction will take place Saturday January 31st at noon. The auction is on view Friday 2 pm-7 pm and Saturday from 10 am-noon. The catalogue will be published Wednesday evening.

Images: A Bestlite desk lamp. A pair of Bruno Mathsson easy chairs. A pair of wing chairs. Dinnerware Musselmalet Royal Copenhagen. Two 'Puppy' by Magis. Two Glo-Ball table lamps by Jasper Morrison. A Chinese cider pithcer. A ceramic figure by Lisa Larson. Bracelets by Lapponia. Gold chains. Coffee cups 'Ribba Spis'. A Silver and glass jardinière by Nils Leonard Dahlström, Örebro 1906. A Meissen bowl. Fish cutlery 'Nobel'.

Open catalogue…
View auction live……

Inlämning pågår till vårens auktioner!

Vår stora internationella kundkrets söker särskilt modern design, antikviteter, kinesiska föremål, konst och smycken. Vi har öppet vardagar kl. 13-17 för kostnadsfri värdering och rådgivning i samband med försäljning.

Våra erfarna värderingsmän gör dagligen hembesök
i Lund, Malmö och på Näset, samt i övriga Skåne efter överenskommelse. Välkommen att kontakta oss!

tel. 046-211 18 70
mail@crafoordauktioner.se

Bilder: Crafoord Auktioners värderingsmän samt föremål som kommer att säljas på vårens kvalitetsauktion. Edvin Öhrström vas 'Flickan och duvan', oljemålning med motiv från Florens Johan Johansson, figur Lisa Larson samt hängsmycke i silver och bergkristall Wiwen Nilsson.

Consignement of books

Please contact our book expert Torgny Schunnesson, phone +46705844817 or torgny@schunnesson.com

Images: Kronblom 10000 sek. Henri Cartier Bresson 'Les Européens' 8500 sek. Haller 'Historia Stirpium Indigenarum Helvetiae inchoata I-III' 14000 sek. Handwritten document by Carl Michael Bellman 6500 sek. 'The Pocket Picasso' 15000 sek. 'Man Ray Photographies 1920-34' 10000 sek. Carl Clerck 'Svenska Spindlar' 9500 sek. Palmstruch 'Svensk botanik I-IV' 7500 sek. The shop signs of Peking 1931 32 000 sek. Handwritten documents 14-15th century 42 000 sek.

Jewellery & exclusive watches

For our upcoming Fine art sale, we are looking for jewellery by well-known designers: Georg Jensen, Wiwen Nilsson, Torun Bülow-Hübe, Lapponia, Van Cleef & Arpels och Cartier and jewellery from the jugend and art déco eras.
There is also a great interest in exclusive wrist watches such as Patek Philippe, Rolex, Breitling, Omega, Longines and others.

Contact Eva Bergnell at tel. 046-211 18 70 or eva.bergnell@crafoordauktioner.se

Ring Jan Lundgren 12 000 kr, pendant Vivianna Torun Bülow Hübe 26 000 kr, earrings 16 000 kr, ring Boucher 12 000 kr, brooch art déco 18 000 kr, cufflinks Wiwen Nilsson 18 000 kr, medallion jugend 5 000 kr.

List of results January 17th

Nedan finns en länk till slutprislistan för årets första auktion, lördag 17 januari.

Bilder 17 januari: Reklamskylt 1950-tal. Antikt porträtt. Karta 1500-tal. Parianfigurin 'Kan du inte tala?' Gustavsberg, Vävnad Märta Måås Fjetterström, Figurin Hutschenreuther. Vaser ett par Lalique. Ett av många fina silversmycken. Skål Gallé. Oljemålning Bertel Bertel-Nordström. Handväska Christian Dior. Förtjänstmedalj guld. Camébrosch. Stolar Kaare Klint. Akvarell Jörgen Fogelqvist.

Open list of results…

Wanted: Chinese objects of art

Ovanliga kinesiska föremål av hög kvalitet når för närvarande mycket höga priser. Det gäller såväl föremål i porslin som skulptur, måleri och antikviteter. Välkomna att kontakta oss för inlämning till kommande auktioner! Vi har öppet vardagar kl. 13-17 och gör dagligen hembesök i hela regionen.