Start

Karl Lindeberg

Kosta 1910. Säljes på kvalitetsauktion 2 december.

Carl Wilhelmson

En Soldag i S:t Ives. Säljes på kvalitetsauktion 2 december.

Jules Schyl

Säljes på kvalitetsauktion 2 december.

Vas Réné Lalique

Kvalitetsauktion lördag 2 december

Hjärtligt välkomna till höstens kvalitetsauktion som äger rum lördag 2 december kl. 13. Katalogen hittar du här, och den tryckta versionen finns på vårt kontor inom en vecka. Auktionen visas:

28 november-29 november kl 13-18
30 november kl 13-20
1 december kl 13-18
samt auktionsdagen kl 10-13

Hemvärderingar över hela Skåne

Vi gör dagligen hemvärderingar över hela Skåne –  kontakta oss via mail@crafoordauktioner.se eller tel. 046-211 18 70 för att boka ett besök!

Vi har öppet för inlämning och visning i Tullkammaren på Clemenstorget i Lund alla vardagar kl. 13-17 eller efter överenskommelse.

Temaauktion 50-tal

Vi genomför just nu en liten men naggande god temaauktion över
50-talsnostalgica. Huvudrollen innehas av inte mindre än fem jukeboxar av mycket god kvalitet. Det finns också en del bensiniana, en stor samling LP-skivor och tidsmarkörer i form av Coca-Colamemorabilia, amerikanska matsalsmöbler med mera.

Katalogen hittar du här.

Chrysler Saratoga och Chevrolet Impala

Conny Möller (1961-2017) var en hängiven samlare av 50-tals memorabilia. Han åkte land och rike runt i jakt på fina bruksföremål, musik och fordon. De fordon som nu säljs har vid ett stort antal tillfällen vunnit priser vid särskilda träffar för 1950-tals kultur.

1958 Chrysler Saratoga
Chrysler Saratoga är en kvalitetsbil med polysfärisk V8, en tidig Hemi-liknande motor. Den automatiska växellådan har en tidstypisk knappsats på instrumentbrädan. Bilen förvärvades av Conny Möller 2001.

1959 Chevrolet Impala
I Connys Möllers ägo sedan 1990. Några av priserna som bilen belönats med finns att beskåda i våra visningslokaler. Som General motors uttryckte sig i samtida impalareklam: ”Lets you know you’re the boss.” En av tidens verkligt ikoniska bilmodeller.

Inlämning i Kristianstad

Välkommen att kontakta vår representant i Kristianstad och nordöstra Skåne, Kristina Stjernswärd, för inlämning till kommande auktioner. Kristina nås på telefon 0708-35 38 33 eller ks@widtskofleab.se.