Start

Vas Réné Lalique

Såld för 34000 kr.

Märta Måås-Fjetterström

Röda Åttan, formgiven 1928. Såld för 40000 kr.

Stellan Mörner

"Vitt hus", signerad olja på duk. Ett av flera fina verk av Halmstadgruppen som nu säljs på onlineauktion.

Chevrolet

Chevrolet Impala 1959. Såld för 550000 kr.

Previous

Next

Temaauktion för böcker och autografer

Katalogen för december månads temaauktion för böcker finner du här. På auktionen hittar du bland annat böcker inom zoologi, genealogi, vackra bokband och en samling autografer.

Öppet under jul och nyår

Under jul- och nyårshelgerna håller vi öppet som vanligt förutom röda dagar; 25-26 december och 1 januari. Välkommen med din inlämning kl. 13-17 eller efter överenskommelse per telefon 046-2111870.

Inlämning till vårkvalitén

Redan nu pågår inlämning till vårkvalitén och många intressanta föremål har redan kommit in. Dessa kandelabrar i silver av Wiwen Nilsson, monogramstämplade WN, Lund 1930, är vi mycket glada över att ha fått förtroende att få sälja. Välkommen med din inlämning du också! telefon 046-211 18 70.

Hemvärderingar över hela Skåne

Vi gör dagligen hemvärderingar över hela Skåne –  kontakta oss via mail@crafoordauktioner.se eller tel. 046-211 18 70 för att boka ett besök!

Vi har öppet för inlämning och visning i Tullkammaren på Clemenstorget i Lund alla vardagar kl. 13-17 eller efter överenskommelse.

Kommande Bokauktion

Inlämning pågår till kommande bokkvalitetsauktion liksom våra temaauktioner för böcker online. Vi söker böcker, handskrifter, intressanta dokument, kartor och fotografier. Välkommen att kontakta vår värderingsman för böcker Torgny Schunnesson, telefon 0705-844817 eller torgny@schunnesson.com.

Inlämning i nordöstra Skåne

Välkommen att kontakta vår representant i Kristianstad och nordöstra Skåne, Kristina Stjernswärd, för inlämning till kommande auktioner. Kristina nås på telefon 0708-35 38 33 eller ks@widtskofleab.se.

Höstkvalitén 2 december

Livlig budgivning från en fullsatt sal, på telefon och online. Tack alla inlämnare, besökare och budgivare som bidrog till att göra auktionen till en riktigt trevlig tillställning! Slutprislistan hittar du här.